Pobierz aplikację
apple app store google play store

Rzeszowska Karta Rodziny

FAQ


  1. Pozostawanie dziecka/dzieci na utrzymaniu rodzica;
  2. Zamieszkiwanie przez rodzinę na terenie Miasta Rzeszowa;
  3. Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych przez jednego rodzica/opiekuna prawnego w Urzędzie Skarbowym na terenie Miasta Rzeszowa, właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania w Rzeszowie.
  1. Wniosek może złożyć w imieniu członków rodziny rodzic lub opiekun prawny z wyłączeniem rodzin wspierających.
  2. Wniosek dla rodzin wspierających proces usamodzielnienia wychowanków, następuje na Wniosek rodzica biorącego udział w procesie usamodzielniania dziecka umieszczonego w placówce opiekuńczo - wychowawczej.
  3. Pełnoletni wychowanek placówki opiekuńczo - wychowawczej, objęty procesem usamodzielnienia wychowanków, może złożyć samodzielnie Wniosek o wydanie duplikatu Karty lub Wniosek o przedłużenie ważności Karty.
  4. Wniosek dla rodzin wspierających inną rodzinę przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, następuje na Wniosek rodzica, z którym zawarta jest umowa na pełnienie funkcji rodziny wspierającej.
  5. Wniosek dla rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, objętej wsparciem rodziny wspierającej, składa rodzic/opiekun prawny.
  1. Rodziny wielodzietne, w których rodzice/opiekunowie prawni, mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia, a w przypadku, gdy dziecko uczy się bądź studiuje – do 25 roku życia.
  2. Ponadto prawo do posiadania Karty przysługuje bez spełnienia wymogu wielodzietności (posiadania co najmniej trojga dzieci):
    • rodzinom z dzieckiem z niepełnosprawnością;
    • rodzinom zastępczym;
    • rodzinom wspierającym;
    • rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej;
    • rodzinom prowadzącym rodzinny dom dziecka.

Po więcej szczegółowych informacji zachęcamy do odwiedzenia strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa Rzeszowska Karta Rodziny - kto może skorzystać z programu.

Wniosek rozpatrywany jest niezwłocznie, nie dłużej niż w ciągu 21 dni od dnia złożenia Wniosku i w tym czasie wydawana jest Karta.

  1. Wydanie Karty następuje, po pozytywnym rozpatrzeniu Wniosku przez pracownika Wydziału Polityki Społecznej.:
    1. w formie e-Karty, za pośrednictwem aplikacji internetowej;
    2. w formie e-Karty, za pośrednictwem Aplikacji mobilnej;
    3. w formie plastikowej,
  2. Karta w wersji papierowej i elektronicznej wydawana jest na taki sam okres czasu. Data ważności Karty znajduje się na Karcie. Przed końcem upływu ważności e-Karty Użytkownikowi będzie wysłane stosowne powiadomienie.
  1. Odbioru Karty w formie tradycyjnej można dokonać w Wydziale Polityki Społecznej lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa wskazanym we Wniosku. W przypadku wyboru przesyłki poleconej Karta plastikowa/Karty plastikowe zostanie/zostaną wysłana/e na wskazany we Wniosku adres.
  2. Wysłanie Kart/y Pocztą Polską będzie możliwe tylko w sytuacji złożenia kompletnego Wniosku wraz z załącznikami w oryginale lub potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika Urzędu.

Karta potwierdza uprawnienia członków rodzin, do korzystania ze zniżek, ulg, preferencji i uprawnień oferowanych rodzinom przez partnerów Programu. Lista Partnerów dostępna na stronie rzeszowtomy.pl w zakładce Partnerzy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa oraz w aplikacji mobilnej Karty.

Rozliczenie podatku dochodowego dla Kart wydanych po dniu 1 lipca 2025 r. będzie podlegać corocznej weryfikacji poprzez przedłożenie dokumentów potwierdzających fakt rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych przez jednego rodzica/opiekuna prawnego w Urzędzie Skarbowym na terenie Miasta Rzeszowa, właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania w Rzeszowie.

  1. Przedłożenia dokumentów w celu corocznej weryfikacji rozliczenia podatku dochodowego można dokonać osobiście w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 13, 35-030 Rzeszów, w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa lub elektronicznie na adres Urzędu Miasta Rzeszowa:
    1. poprzez platformę e-PUAP na adres: /umrz/SkrytkaESP;
    2. poprzez skrzynkę e-Doręczeń na adres: AE:PL-60020-53588-GCHSH-14
  2. Organizator dopuszcza możliwość weryfikacji podatku dochodowego poprzez Aplikację mobilną RzeszowToMy 2.0 i Stronę Programu erzeszowtomy.pl.
  3. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów wymaganych podczas corocznej weryfikacji do dnia 31 maja roku rozliczeniowego Organizator dokona blokady Kart/Karty, co skutkować będzie brakiem możliwości skorzystania z przysługujących w ramach Programu Uprawnień.
  4. Po upływie wskazanego terminu tj. 31 maja roku rozliczeniowego możliwe będzie przedłożenie wymaganych dokumentów celem potwierdzenia Uprawnień do posiadania Karty i przywrócenia Uprawnień wynikających z Programu.

Dokumenty może złożyć w imieniu członków rodziny rodzic lub każdy członek rodziny posiadający pełną zdolność do czynności prawnych.

W przypadku zagubienia lub zniszczenia Karty plastikowej, Użytkownik Karty zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa i złożenia stosownego oświadczenia.

Wydanie duplikatu Karty plastikowej następuje na Wniosek osoby uprawnionej i podlega opłacie w wysokości 13,00 złotych (słownie złotych: trzynaście), płatnej przelewem na konto Urzędu Miasta Rzeszowa o numerze: 38 1240 1037 1111 0011 5303 8902.

Podczas składania wniosku o przyznanie Rzeszowskiej Karty Rodziny należy podać adres mailowy lub nr telefonu, które pozwolą Państwu zalogować się do założonego przez pracownika Polityki Społecznej Konta na stronie rzeszowtomy.pl oraz Aplikacji mobilnej. Login i hasło do Karty w Aplikacji mobilnej jest takie samo, jak do Konta w aplikacji internetowej.

Korzystanie z Aplikacji mobilnej wymaga jej zainstalowania na urządzeniu mobilnym, w którym skonfigurowano kraj/region pobytu jako „Polska”, z preinstalowanym systemem operacyjnym Android lub iOS w wersji minimalnej wskazanej przez sklep Google Play lub App Store, zapewniającej poprawne działanie aplikacji. W celu poprawnego korzystania z aplikacji internetowej wymagane jest od Użytkownika zainstalowania najnowszej wersji przeglądarki internetowej.

Po otrzymaniu Kart/y należy wejść na stronę internetową rzeszowtomy.pl lub uruchomić zainstalowana aplikację, kliknąć przycisk ZALOGUJ a następnie za pomocą opcji „Nie pamiętam hasła” należy ustawić nowe hasło do swojego konta za pomocą podanego we wniosku adres email lub nr telefonu. Po potwierdzeniu otrzymanego maila lub kodu sms mogą się Państwo zalogować do swojego konta na stronie bądź w aplikacji mobilnej i korzystać z Kart/y w wersji elektronicznej.
 

Możliwa jest aktywacja kilku e-Kart Użytkowników w Aplikacji mobilnej na jednym urządzeniu mobilnym lub za pośrednictwem jednego Konta w aplikacji internetowej (np. Karty kilku członków rodziny Użytkownika).

  1. Karta jest przyznawana odpowiednio na okres:
    1. w rodzinie posiadającej co najmniej troje dzieci i więcej,
      1. dzieciom:
        • do ukończenia 18 roku życia każdego dziecka;
        • do ukończenia 25 roku życia każdego dziecka – w przypadku gdy dziecko uczy się bądź studiuje;
      2. rodzicom:
        • do ukończenia 18 roku życia najmłodszego dziecka;
        • do ukończenia 25 roku życia najmłodszego dziecka, w przypadku gdy uczy się bądź studiuje;
    2. w przypadku rodzin z dzieckiem/dziećmi z niepełnosprawnością:
      • dziecku z niepełnosprawnością – na okres ważności orzeczenia;
      • pozostałym dzieciom w rodzinie - na okres ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczą się bądź studiują;
      • rodzicom na okres ważności orzeczenia;
    3. w przypadku rodzin zastępczych:
      • dziecku z niepełnosprawnością – na okres ważności orzeczenia;
      • rodzicom zastępczym oraz dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczą się bądź studiują;
      • pozostałym dzieciom w rodzinie – na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczą się bądź studiują;
    4. w przypadku rodzin wspierających proces usamodzielnienia wychowanków:
      • rodzicowi/om wspierającemu/ym na czas pobytu dziecka w placówce opiekuńczo wychowawczej;
      • dziecku/dzieciom objętemu/ym procesem usamodzielnienia wychowanków, na czas umieszczenia w placówce opiekuńczo - wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku, gdy uczy/ą się bądź studiuje/ą;
      • pozostałym dzieciom w rodzinie rodzica/ców wspierającego/ych na czas pełnienia funkcji rodziny wspierającej proces usamodzielnienia wychowanków, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczy/ą się bądź studiuje/ą;
    5. w przypadku rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, objętych wsparciem rodziny wspierającej:
      • rodzicowi/rodzicom/opiekunowi prawnemu/opiekunom prawnym (z jednym lub dwojgiem dzieci; w tym bez dzieci/dziecka z niepełnosprawnością) na czas obowiązywania umowy objęcia wsparciem rodziny wspierającej;
      • rodzicowi/rodzicom/opiekunowi prawnemu/opiekunom prawnym, którzy posiadają co najmniej troje dzieci, ale dotychczas nie posiadali Karty, do ukończenia 18 roku życia najmłodszego dziecka lub do ukończenia 25 roku życia najmłodszego dziecka, w przypadku gdy uczy się bądź studiuje;
      • dziecku/dzieciom (w przypadku jednego, lub dwojga dzieci, w tym bez dziecka/dzieci z niepełnosprawnością) na czas obowiązywania umowy dotyczącej objęcia wsparciem rodziny wspierającej, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczy/ą się bądź studiuje/ą;
      • dzieciom (w przypadku rodziny z co najmniej trojgiem dzieci, która dotychczas nie posiadała Karty) do ukończenia odpowiednio 18 lub 25 roku życia każdego z dzieci, w przypadku gdy uczą się/studiują;
    6. w przypadku rodzin wspierających inną rodzinę przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczej:
      • rodzicom wspierającym (bezdzietnym, z jednym lub dwojgiem dzieci; w tym bez dzieci/dziecka z niepełnosprawnością) na czas obowiązywania umowy ustanawiającej funkcję rodziny wspierającej;
      • rodzicom wspierającym, którzy posiadają co najmniej troje dzieci, ale dotychczas nie posiadali Karty, do ukończenia 18 roku życia najmłodszego dziecka lub do ukończenia 25 roku życia najmłodszego dziecka, w przypadku gdy uczy się bądź studiuje;
      • dziecku/dzieciom (w przypadku jednego, lub dwojga dzieci w tym bez dzieci/dziecka z niepełnosprawnością) rodzica wspierającego na czas obowiązywania umowy ustanawiającej funkcję rodziny wspierającej, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nieodpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczy/ą się bądź studiuje/ą;
      • dzieciom (w przypadku rodziny wspierającej z co najmniej trojgiem dzieci, która dotychczas nie posiadała Karty), do ukończenia przez nie odpowiednio 18 lub 25 roku życia, w przypadku gdy uczy/ą się bądź studiuje/ą.
  2. Pełnoletniemu/nim dziecku/dzieciom, które nie ukończyło/y 25 roku życia, Karta jest przyznawana, gdy:
    1. uczy/uczą się w szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego;
    2. studiuje/ą w szkole wyższej - do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki, zgodnie z oświadczeniem załączonym do Wniosku– Oświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć:

  1. w formie papierowej w:
    1. Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, 35-030 Rzeszów, 3 Maja 13,
    2. Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, Centrum Kulturalno-Handlowe MILLENIUM HALL, 35-315 Rzeszów, Al. Kopisto 1;
    3. Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, Galeria Handlowa NOWY ŚWIAT, 35-111 Rzeszów, ul. Krakowska 20;
    4. Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, Centrum Handlowe GALERIA RZESZÓW, 35-001 Rzeszów, Al. Piłsudskiego 44;

Formularze papierowe Wniosku o wydanie/duplikat/przedłużenie okresu ważności Karty dostępne są w w/w lokalizacjach Urzędu Miasta Rzeszowa.

  1. w formie elektronicznej :
    1. Z wykorzystaniem elektronicznego formularza Wniosku dostępnego na Portalu eUsług Urzędu Miasta Rzeszowa (formularz eObywatel);
    2. Wypełniony formularz Wniosku wraz z wymaganymi dokumentami należy wysłać na adres Urzędu Miasta Rzeszowa:
      • poprzez platformę e-PUAP na adres: /umrz/SkrytkaESP;
      • poprzez skrzynkę e-Doręczeń na adres: AE:PL-60020-53588-GCHSH-14

Formularze papierowe Wniosku o wydanie/duplikat/przedłużenie okresu ważności Karty dostępne są w w/w lokalizacjach Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wniosek można także pobrać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa Wniosek na BIP.

  1. Warunkiem przyznania i wydania Karty jest złożenie Wniosku wraz z wymaganym kompletem dokumentów.
  2. Składając Wniosek w formie papierowej, należy dołączyć w oryginale lub kopii następujące dokumenty:
    1. pierwszą stronę PIT za rok poprzedzający rok złożenia Wniosku, tj.: PIT – 28, PIT – 28S, PIT – 36, PIT – 36L, PIT – 36S, PIT – 36LS, PIT – 37, PIT – 38, PIT – 39, PIT – 40A, w którym powinien być wskazany adres zamieszkania właściwy dla Gminy Miasto Rzeszów. Pierwsza strona PIT powinna być opatrzoną pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego (z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się potwierdzenia złożenia), a w sytuacji składania deklaracji drogą elektroniczną pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
    2. w przypadku rodziców/opiekunów prawnych, którzy podatek za rok, poprzedzający rok złożenia Wniosku rozliczali w innym Urzędzie Skarbowym niż w Rzeszowie, jeden z rodziców/opiekunów prawnych załącza do Wniosku zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3) opatrzone pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego lub potwierdzenie jego złożenia;
    3. w przypadku rodzin zastępczych - postanowienie sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej;
    4. w przypadku rodzinnego domu dziecka - postanowienie sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinnym domu dziecka;
    5. w przypadku opiekuna prawnego - postanowienie sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem;
    6. w przypadku rodzin z dzieckiem/dziećmi z niepełnosprawnością - aktualne orzeczenie:
      • o niepełnosprawności wydane dla dzieci do 16 roku życia, orzeczenie
      • o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, bądź orzeczenie
      • o całkowitej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji;
    7. w przypadku rodzin wspierających proces usamodzielnienia wychowanków – zaświadczenie wydane przez dyrektora placówki opiekuńczo - wychowawczej o pełnieniu funkcji rodziny wspierającej proces usamodzielnienia wychowanków na podstawie art. 96 oraz art. 180 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
    8. w przypadku rodziny przeżywającej trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej – umowa o objęciu wsparciem rodziny wspierającej na podstawie art. 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
    9. w przypadku rodziny wspierającej inną rodzinę przeżywającą trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej – umowa o pełnieniu funkcji rodziny wspierającej na podstawie art. 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
  3. Składając Wniosek w formie elektronicznej do Wniosku należy dołączyć odpowiednie skany dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt. 1-9 Regulaminu. Oryginały w/w dokumentów należy okazać podczas odbioru Kart/Karty w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa lub w Punktach Obsługi Mieszkańców Miasta Rzeszowa, wskazanych w § 5 ust. 8 pkt. 1 Regulaminu.
  4. W przypadku złożenia Wniosku o przedłużenie terminu ważności Kart/y należy dołączyć do Wniosku Kartę/Karty, których termin ważności podlega przedłużeniu, w celu nadruku nowego terminu ważności Karty, z czego:
    1. w przypadku Wniosku składanego osobiście Kartę/Karty należy dostarczyć do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa lub do Punktów Obsługi Mieszkańców Miasta Rzeszowa wskazanych w § 5 ust. 8 pkt. 1 Regulaminu;
    2. w przypadku Wniosku złożonego drogą elektroniczną Kartę/Karty, należy dostarczyć do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa.
  5. W przypadku przedłużenia terminu ważności Kart/y wydanych/ej w ramach Programu „Rodzina wielodzietna 3+; Rodzina zastępcza” należy zwrócić Kartę/Karty do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, w celu wydania nowej/ych Karty/Kart i przedłużenia terminu jej/ich ważności.
  6. W przypadku utraty Kart/y, których/ej termin ważności upłynął należy przedłożyć Oświadczenie o utracie Karty „Rzeszowska Karta Rodziny” stanowiący załącznik nr 4 do Wniosku.
  7. Składając ponownie Wniosek o przedłużenie terminu ważności Kart/y w tym samym roku kalendarzowym, Wnioskodawca zwolniony jest z przekładania dokumentów, które są już w posiadaniu Urzędu.

Załączenie zdjęcia jest fakultatywne. Możliwe jest załączenie aktualnego, dobrej jakości zdjęcia twarzy Wnioskodawcy oraz pozostałych członków rodziny, które użyte zostaną w elektronicznych wersjach Karty. Dla posiadaczy pakietu Rzeszowskiej Karty Mieszkańca zostaną użyte zdjęcia załączone uprzednio w Aplikacji mobilnej.

Korzystanie z Uprawnień Karty możliwe jest wyłącznie z dokumentem potwierdzającym tożsamość użytkownika. W przypadku dzieci nieposiadających dokumentu potwierdzającego tożsamość, Karta ważna jest wraz z legitymacją szkolną lub Kartą rodzica, opiekuna prawnego lub rodzeństwa posiadającego dokument potwierdzający tożsamość. Użytkownik Karty elektronicznej z załączonym zdjęciem jest zwolniony z konieczności okazania innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

  1. Format o wymiarach 4,5 x 3,5 cm;
  2. Twarz równomiernie oświetlona, na jasnym tle, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych;
  3. Twarz na zdjęciu powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni zdjęcia.

W przypadku wniosków elektronicznych zdjęcie załącza się jako plik graficzny, w formacie JPG lub PNG, nie może być on większy niż 5 MB.

Jeżeli zdjęcie nie spełnia powyższych warunków lub będzie naruszało zasady dobrych obyczajów, Organizator zastrzega sobie prawo odmowy umieszczenia zdjęcia w Aplikacji mobilnej.