Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Deklaracja dostępności portalu rzeszowtomy.pl

Deklaracja dostępności portalu rzeszowtomy.pl

 

Deklaracja Dostępności

Informacje wstępne 

Gmina Miasto Rzeszów zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej  zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://rzeszowtomy.pl
Data publikacji strony internetowej: 2024-09-19
Data ostatniej istotnej aktualizacji strony internetowej: 2024-09-19

Informacje o dostępności cyfrowej strony

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia deklaracji dostępności: 2024-09-19
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Pobierz Raport z wynikami przeglądu dostępności.

Data aktualizacji deklaracji dostępności: 2024-09-19
Zależy nam, aby każdy Internauta miał pełny dostęp do zamieszczanych materiałów i funkcjonalności, a serwis był zgodny z międzynarodowymi wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.1 (WCAG 2.1).

Poruszanie się po stronie bez użycia myszki

Obsługa strony jest możliwa również przy użyciu klawiatury. Strony portalu oparte są o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po stronie. Filtry, kalendarze, formularze i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami WCAG 2.1 i są dostępne przy użyciu samej klawiatury. Osoby, które nie korzystają z myszki, mogą swobodnie poruszać się po portalu. Na początku każdej strony dostępna jest możliwość pominięcia menu głównego, oraz zostały umieszczone linki – skróty prowadzące do:
  • Załóż konto,
  • Pakiety,
  • Wydarzenia,
  • Aktualności,
  • Partnerzy,
  • Zostań partnerem,
  • Punkty obsługi,
  • Zaloguj
Każdą stronę serwisu można  włączyć w trybie wysokiego kontrastu, oraz znacząco powiększyć dostępnymi narzędziami przeglądarki.

Dokumenty publikowane na stronie

Na stronie rzeszowtomy.pl znajdują się pliki do pobrania. Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik. Natomiast w przypadku umieszczenia na stronie skanu, publikujemy także jego dostępną wersję alternatywną.

Opisy alternatywne grafik i zdjęć na stronie

Na stronie rzeszowtomy.pl do grafik i zdjęć są dodawane opisy alternatywne. Ponadto przyciski i pola formularzy są odpowiednio opisane.

Powiększanie strony

Przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie serwisu za pomocą skrótów klawiaturowych (Ctrl +) lub odpowiednich ustawień. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows.

Kontrast strony

Kontrast kolorystyczny elementów przekazujących treści ma stosunek jasności tekstu do tła co najmniej 2.57:1 (żółte tła), ale można znacząco go zwiększyć korzystając z przycisku wysokiego kontrastu. Tła zmieniane są na czarne a kontrast wynosi 8.59:1.

Zrozumiałość i czytelność treści publikowanych na stronie

Treści zamieszczane na stronie rzeszowtomy.pl są zrozumiałe. Sposób ich prezentowania wpływa na lepszą czytelność materiałów i pomaga w odbiorze informacji. Długie teksty są dzielone na akapity, stosuje się wyróżnienia: cytaty i ważne informacje są specjalnie wyróżnione.

Informacja dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu

W Urzędzie Miasta Rzeszowa znajdują się następujące udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu:
  • Pętla indukcyjna: przeznaczona dla osób słabosłyszących. Urządzenie dedykowane jest osób z aparatem słuchowym, który przy ustawieniu „T” umożliwia lepszą słyszalność – urządzenia przenośne nie wymagają połączenia internetowego. Lokalizacja urządzeń: Punkty Obsługi Mieszkańców w Galerii Handlowej „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20), w Centrum Handlowym „Plaza Rzeszów” (ul. Rejtana 65), Centrum Kulturalno-Handlowym "Millenium Hall" (Al. Kopisto 1), Galerii „Rzeszów” (Al. Piłsudskiego 44).
  • Kontakt osobisty z urzędem: osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu, które wyrażają chęć skorzystania z pośrednictwa wybranego tłumacza, proszone są o zgłoszenie tego faktu do Urzędu Miasta Rzeszowa, co najmniej na 3 dni robocze przed wybranym przez siebie terminem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenia dokonuje się poprzez przesłanie formularza: Wzór wniosku o zapewnienie tłumacza PJM, SJM, SKOGN.
pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Rzeszowa ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów
drogą elektroniczną: umrz@erzeszow.pl
za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej: www.epuap.gov.pl
pod numerem +48 882975126 (SMS)
osobiście: Urząd Miasta Rzeszowa ul. Okrzei 1.
 

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku

  • Przenośny powiększalnik ułatwia osobom z niepełnosprawnością wzroku zapoznanie się z dokumentami w powiększeniu. Urządzenie umożliwia odczytanie tekstu w dowolnym powiększeniu lub z kontrastem czarno-białym. Urządzenia przenośne nie wymagają połączenia internetowego. Lokalizacja urządzenia: budynek Urzędu Miasta Rzeszowa ul. Okrzei 1, oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców w Galerii Handlowej „Nowy Świat”(ul. Krakowska 20) i w Centrum Handlowym „Plaza Rzeszów”(ul. Rejtana 65).
  • Urządzenie lektorskie umożliwia osobie z niepełnosprawnością wzroku odsłuchanie tekstu z dokumentu utworzonego na komputerze. Urządzenie przenośne nie wymaga połączenia internetowego. Lokalizacja urządzenia: Punkty Obsługi Mieszkańców w Galerii Handlowej „Nowy Świat”(ul. Krakowska 20) i w Centrum Handlowym „Plaza Rzeszów”(ul. Rejtana 65).

Działanie na różnych urządzeniach

Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu. Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym. 

Zapewnienie dostępności serwisów to proces

Zauważone błędy, uwagi lub chęć pomocy ze strony odbiorcy treści, aby poprawić dostępność strony rzeszowtomy.pl prosimy zgłaszać na adres e-mail:  karta@rzeszowtomy.pl.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej lub skargi na brak zapewnienia dostępności, prosimy o kontakt z Rzecznikiem Osób z Niepełnosprawnościami - koordynatorem dostępności Panią Agnieszką Kaczmarczyk pod adresem poczty elektronicznej ron.umrz@erzeszow.pl lub pod numerem telefonu: 17 875 44 82.

Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie, której strony internetowej lub aplikacji mobilnej dotyczy oraz sposobu kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Więcej informacji o procedurze wnioskowo - skargowej  pod linkiem: https://bip.erzeszow.pl/pl/1563-dostepnosc/39649-wnioski-o-zapewnienie-dostepnosci-procedura-skargowa.html

Dostępność architektoniczna

Zestawienie budynków i lokali biurowych Urzędu Miasta Rzeszowa pod kątem dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami.
LP. Punkty obsługi karty mieszkańca Dostosowanie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami/podjazdy, windy, miejsca parkingowe/
 
Siedziba
 
Uwagi
 
1 Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa (ul. Okrzei 1) Przed budynkiem znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami (przy ul Okrzei 1). Wejście do budynku od ul. Kopernika (obok wejścia głównego do budynku), gdzie znajduje się podjazd ułatwiający dostęp do poziomu parteru osobom z niepełnosprawnościami poruszającymi się na wózku inwalidzkim. Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się.
Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa znajduje się na parterze budynku.
WC nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

 
ul. Okrzei 1 Zainstalowany dzwonek dla osób z niepełnosprawnościami przy wejściu głównym do budynku.
 
2 Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Nowy Świat Przed głównym wejściem do budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku inwalidzkim. Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się.
Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Nowy Świat znajduje się na pierwszym piętrze budynku. 
WC przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

 
ul. Krakowska 20  
3 Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Millenium Hall Przed głównym wejściem do budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku inwalidzkim. Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się.
Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Millenium Hall znajduje się na drugim piętrze budynku. 
Windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. WC przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

 
Al. Kopisto 1  
4 Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Plaza Przed głównym wejściem do budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku inwalidzkim. Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się.
Punkt Obsługi Mieszkańców/CH Plaza znajduje się na pierwszym piętrze budynku. 
Windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. WC przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

 
Al. Rejtana 65  
5 Punkt Obsługi Mieszkańców/Galeria Rzeszów Przed głównym wejściem do budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózku inwalidzkim. Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się.
Punkt Obsługi Mieszkańców/Galeria Rzeszów znajduje się na drugim piętrze budynku. 
Windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. WC przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

 
Al. Piłsudskiego 44