Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Partnerzy
  • Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Opis

Historia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał miastu latami gromadzone pamiątki z intencją utworzenia muzeum samorządowego. Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy zostało oficjalnie otwarte 22 marca 2009 roku. Powstało z myślą o dzieciach i dorosłych, a jego główną zaletą, za sprawą charakteru ekspozycji, jest łączenie pokoleń.
Na wystawie stałej Muzeum Dobranocek można podziwiać oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form filmowych Se-Ma-For w Łodzi. Wyeksponowane zostały także liczne folie animacyjne – kadry, szkice, dekoracje, scenariusze i scenopisy. W muzeum, oprócz pamiątek, które związane są ze światem animacji można obejrzeć również przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Informacje o budynku: Utwardzona nawierzchnia przy dojściu do budynku; brak progów i nierówności poziomów poszczególnych sal; korytarze, przejścia, dojście do eksponatów o szerokości nie mniejszej niż 1.5 m, podjazd dla wózków, winda. Miejsca parkingowe: w strefie publicznej. Wejście dla osób poruszających się na wózku oraz rodziców z dziećmi w wózku: z boku budynku. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym. Dostępność edukacyjna: wykwalifikowany personel w obsłudze osób z niepełnosprawnością; eksponaty i podpisy rozmieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózku. W kasie muzeum znajduje się pętla indukcyjna. W budynku znajdują się tabliczki w alfabecie brajla dla osób niewidomych i słabowidzących brajlu z oznaczeniem ekspozycji, windy oraz toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Na ekspozycji znajdują się tyflografiki – termoformowalne odwzorowania eksponatów, które ułatwiają osobom słabowidzącym i niewidomym zwiedzanie, dzięki którym zwiedzający mogą także poznawać postaci z dobranocek przez dotyk.